Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Grafika artykułu: Zdjęcia wykonana podczas przekazywania kluczy do bram miasta przedstawicielom środowiska senioralnego, prezydent trzyma klucz i spogląda na niego, seniorka i senior stoją na przeciwko prezydenta, kobieta uśmiecha się, w tle widać roll-upy promujące imprezę "Senioralni" i Centrum Inicjatyw Senioralnych. 
Fot. UMP

Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu zaprasza na wielkie senioralne święto! Już po raz dwunasty październik stanie się miesiącem poznańskich seniorek i seniorów. Uroczysta inauguracja jesiennego cyklu „Senioralni. Poznań” odbyła się 24 września na placu Wolności.

Na strat Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak przekazał symboliczne klucze do bram miasta przedstawicielkom i przedstawicielom środowiska senioralnego. Podczas inauguracji wręczone zostały kolejne certyfikaty akcji „Miejsca Przyjazne Seniorom”. W tym roku otrzymali je: ACS Audika, Szkoła English@Tea, Kriomedica oraz Teatr Wielki w Poznaniu. W trakcie otwarcia „Senioralnych”  przyznano również nagrodę Miejskiej Rady Seniorów „Najlepszy Przyjaciel Seniorów”. Z rąk Jacka Jaśkowiaka odebrał ją Zdzisław Szkutnik. Nagrodzony to współtwórca i organizator Poznańskiej Akademii Senioralnej przy Jeżyckim Centrum Kultury, organizator debat oksfordzkich na tematy senioralne, wieloletni członek Miejskiej Rady Seniorów i jej przewodniczący w latach 2015-2018. W ramach nagrody przyznano także dwa wyróżnienia. Otrzymali je: Monika Czerwińska i Stefania Wnuk ze Stowarzyszenie mali bracia Ubogich oraz Krystyna Dyba, instruktorka w Szkole Superbabć i Superdziadków działającej przy Stowarzyszeniu Klanza.

Grafika artykułu: Zdjęcie wykonane podczas koncertu Senioruków - widać na nim trzy seniorki śpiewające i grające na ukulele. 
Fot. UMP

Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna. Na scenie pojawiła się grupa Senioruki – jej członkami są seniorzy grający na ukulele. Senioruki rozgrzały publiczność, grając znane utwory muzyki rozrywkowej w nowych, bardzo przyjaznych dla ucha aranżacjach. Na senioralnej scenie wystąpił również zespół Żuki Rock’n’Roll Band, który zaprezentował utwory m.in. z repertuaru Czerwonych Gitar oraz The Beatles. To była prawdziwa podróż do lat 60. Pogoda tego dnia sprzyjała, co zachęciło uczestniczki i uczestników do wspólnego tańczenia i śpiewania. Podczas inauguracji swoją ofertę zaprezentowali też tegoroczni partnerzy inauguracji – Wielkopolskie Centrum Fizjoterapii oraz Centrum Medyczne Synexus. Przy stoisku Centrum Medycznego Synexus można było m.in. zmierzyć ciśnienie czy poziom glukozy oraz zapisać się na bezpłatne badania w kierunku osteoporozy oraz badanie wątroby.

Miesiąc senioralnych wydarzeń

Impreza jak w soczewce skupia to, co w mieście najlepsze dla seniorek i seniorów – jest po to, żeby zaprezentować ofertę, z  której można korzystać w Poznaniu na co dzień, a dziś oferta miasta jest naprawdę bardzo szeroka. Jest też impulsem dla innych do tego, żeby działać na rzecz osób starszych – podkreśla Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania. Zaproszenie do udziału w „Senioralnych” skierowane jest nie tylko do poznanianek i poznaniaków, ale też seniorek i seniorów z Ukrainy przebywających obecnie w Poznaniu.

Grafika artykułu: Zdjęcie wykonane podczas koncertu zespołu Żuki Rock and Roll Band - widać na nim trezch członków zespołu śpiewających i grających na gitarach, w tle plac Wolności. 
Fot. CIS

Program „Senioralnych” otworzą targi Viva Seniorzy!, które odbędą się w dniach 30 września-1 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w pawilonie nr 3. W programie imprezy ciekawe warsztaty (cyfrowe, wikliniarskie, malarskie, rękodzielnicze, gry w boule, nordic walking), wykłady (na temat aktywności zawodowej osób starszych, zdrowego odżywiania, bezpieczeństwa i wolontariatu senioralnego) i przeróżne aktywności – do wyboru taniec hawajski, tahitański, cygański, joga i tai chi. Na targowej scenie wystąpi Andrzej Rosiewicz, program kabaretowy zaprezentuje Zenon Laskowik, a towarzyszyć mu będzie Jacek Fedorowicz, Grzegorz Tomczak oraz Michał Ruksza. Na deser VIVA prywatka, czyli potańcówka z DJ Zoranem.

Targi to wstęp do zabawy i ciekawych spotkań, które potrwają przez cały październik. Wśród wielu wydarzeń przygotowanych przez Centrum Inicjatyw Senioralnych we współpracy z instytucjami, uniwersytetami, organizacjami pozarządowymi z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. „Senioralni” tradycyjnie będą zachęcać do wyjścia z domu i zwiedzania przeróżnych miejsc – wśród propozycji Tour de Zoo, spacer w okolicznościach egzotycznej roślinności, filmowa przechadzka po Poznaniu oraz możliwość zajrzenia w teatralne zakamarki. Kulturalni maniacy nie zawiodą się – będą mogli liczyć na zniżki w poznańskich teatrach, ale też zobaczyć spektakle w wykonaniu swoich rówieśników. W październiku sporo projekcji filmowych, również takich, na które można wybrać się z wnuczkami czy wnukami, do tego koncert piosenek filmowych, spotkania z poetami i reżyserami.

Na edukację nigdy nie jest za późno, do czego co roku namawiają „Senioralni” – w programie pokazowe lekcje języków obcych, kurs komputerowy, konsultacje cyfrowe, warsztaty teatralne, fotograficzne, tworzenia świec woskowych, barwienia tkanin czy odczytywania łacińskich inskrypcji. Seniorki i seniorzy będą mogli zakosztować również wirtualnej rzeczywistości przez specjalne okulary. Na wykładach, których również nie zbraknie, m.in. opera w przekroju, historia sztuki, będzie też coś dla owadzich przyjaciół.

„Senioralni” to zawsze bodziec do tego, żeby pomyśleć o swoim zdrowiu i skorzystać z badań profilaktycznych i przeróżnych aktywności. W programie m.in. bezpłatne konsultacje z lekarzami, dietetykami, fizjoterapeutką uroginekolgiczną, kurs gimnastyki na bóle kręgosłupa i ćwiczenia w wodzie. Tradycyjnie nie zabraknie porad na temat rent i emerytur oraz spotkań zachęcających do korzystania i angażowania się w wolontariat. O bezpieczeństwo wszelakie zadbają w tym roku policjanci, strażnicy miejscy, ratownicy medyczni oraz radcowie prawni. Skusicie się?

Pełen program wydarzeń:

Program znaleźć można również w miesięczniku Senioralny Poznań dostępnym m.in. w Centrum Inicjatyw Senioralnych oraz kilkudziesięciu innych miejscach w Poznaniu. Więcej informacji: Centrum Inicjatyw Senioralnych, ul. Mielżyńskiego 24, tel. 61 847 21 11.

Organizatorzy: Centrum Inicjatyw Senioralnych, Miasto Poznań. Producent: Estrada Poznańska. Partnerzy inauguracji: Wielkopolskie Centrum Fizjoterapii, Centrum Medyczne Synexus. Patronat honorowy: Prezydent Miasta Poznania. Patronat medialny: Senioralny Poznań, Głos Wielkopolski, Gazeta Senior, My60+, TVK Winogrady, Radio Emaus.