Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Edycja 2011

Na zdjęciu pokaz tai chi. Seniorki ubrane w czerwone koszulki i czarne spodnie wykonują sekwencję ćwiczeń. 12 i 13 marca odbyła się w Poznaniu druga edycja targów Aktywni 50+, pierwszych w Polsce targów skierowanych do osób po pięćdziesiątym roku życia, organizowanych przez Miasto Poznań i Międzynarodowe Targi Poznańskie. Współorganizatorem wydarzenia było Centrum Inicjatyw Senioralnych.

Tak jak w ubiegłym roku impreza okazała się dużym sukcesem, a nawet rozszerzyła zasięg, korzystając z większego niż w ubiegłym roku pawilonu nr 3. Ekspozycję przygotowało niemal stu wystawców komercyjnych oraz społecznych. Podczas dwóch dni targi odwiedziło 3,5 tys. osób, głównie poznaniaków. Imprezę zainaugurowali Ryszard Grobelny, Prezydent Miasta Poznania oraz Andrzej Byrt, Prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich. Do przecięcia wstęgi zaproszony został również, obecny na uroczystości, Wojciech Jankowiak – wicemarszałek województwa wielkopolskiego oraz osoby, które użyczyły swojego wizerunku w kampanii promującej targi Aktywni 50+.

Zdjęcie podczas koncertu Ireny Santor. Artystka stoi przy pianinie i śpiewa. Na instrumencie gra muzyk z jej zespołu. Zwiedzający targi Aktywni 50+ mieli możliwość zapoznania się ze specjalnie do nich skierowaną ofertą poznańskich i wielkopolskich firm oraz organizacji działających w różnych obszarach, ale pod wspólnym szyldem poprawy jakości życia osób w wieku 50+. Firmy promowały głównie zdrowie, wypoczynek i nowe technologie, a także projekty skierowane do pracujących osób 45+, mające na celu wsparcie w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych tej grupy. Ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród pań, cieszyły się wszystkie pokazy makijażu. Poznańskie organizacje pozarządowe wystąpiły z propozycjami dotyczącymi tego, jak zagospodarować wolny czas po pięćdziesiątce, podejmując bardzo różne aktywności jak np. wolontariat na rzecz innych czy uczestnictwo w zajęciach klubów seniora, czy też uniwersytetów trzeciego wieku. Domy Pomocy Społecznej zaprezentowały szeroką ofertę usług opiekuńczych. Materiały promocyjne znikały ze stoisk w dużym tempie, co świadczyło o tym, że seniorzy są głodni informacji, dotyczących tego, co dzieje się dla nich w mieście. Centrum Inicjatyw Senioralnych miało własne stoisko, na którym pracownicy udzielali seniorom informacji. Swoją działalność Centrum zaprezentowało również na scenie głównej.

Na program towarzyszący ekspozycji złożyły się, podobnie jak w ubiegłym roku, wydarzenia na scenie głównej i sportowej oraz warsztaty artystyczne i edukacyjne, a także speedbadminton. Zwiedzający wysłuchali niemal 20 prelekcji na temat pielęgnacji zdrowia i urody, bezpieczeństwa osobistego i wypoczynku. Setki osób miały też możliwość zapoznania się z różnymi dyscyplinami sportu i innymi formami rekreacji przygotowanymi z myślą o osobach dojrzałych. Ponad sto osób wzięło również udział w przygotowanych przez organizacje pozarządowe warsztatach twórczych i rozwojowych. Tłumy zwiedzających przyciągnęły koncerty Haliny Kunickiej oraz Ireny Santor, które zamykały każdy dzień targowy.

Nowością tegorocznej edycji targów Aktywni 50+ była odrębna, specjalnie przygotowana przestrzeń do nauki i doskonalenia nordic walking, w ramach której profesjonalni instruktorzy nieustannie udzielali rad dotyczących tego, jak właściwie i bezpiecznie chodzić z kijkami. Podczas targów działała też strefa doradztwa zawodowego dla osób 50+, gdzie można było skorzystać nie tylko z warsztatów doszkalających, ale także z indywidualnych porad pośredników pracy i doradców zawodowych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także badania profilaktyczne. Podczas obu dni trwania targów setki osób bezpłatnie skorzystało z mammografii, badania poziom cukru we krwi i trójglicerydów oraz badania wzroku. Specjaliści, również bezpłatnie, wykonywali pomiar ciśnienia tętniczego, masy ciała, BMI. Równocześnie prowadzona była edukacja diabetologiczna. Indywidualnych porad udzielali także geriatrzy.