Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Spacery po Fest Fyrtlach: Jeżyce, Łazarz, Wilda

08.9.2022

Grafika artykułu: Na białym tle, po prawej stronie żółto-pomarańczowa bryła składająca się z fragmentów zabytkowych kamienic. Po lewej stronie czarne napisy informujące o szczegółach wydarzenia. Pod nimi czarne logotypy organizatorów i partnerów wydarzenia. 

Przełom lata i jesieni upłynie pod znakiem wspólnych wycieczek z przewodnikami i przewodniczkami w przestrzeniach trzech poznańskich śródmiejskich dzielnic, na które zaprasza Poznańskie Centrum Dziedzictwa.

Jeżyce, Łazarz i Wilda, mimo iż zostały przyłączone do Poznania w tym samym czasie, posiadają odrębną tożsamość i indywidualne cechy charakteru, na które organizatorzy spacerów zwracają szczególną uwagę w swoich wielowątkowych opowieściach. O obliczu poznańskich dzielnic zdecydowało zarówno społeczne zaangażowanie ich mieszkańców, rozwój urbanistyczny oraz boom budowlany początku XX wieku, jak i specyfika rozwijających się lokalnie gałęzi przemysłu czy kultury. Przewodnicy będą uwrażliwiać uczestników i uczestniczki spacerów na złożoność tych lokalnych historii, a jednocześnie wskazywać sposoby twórczej interpretacji miejskiego krajobrazu.

Harmonogram najbliższych spacerów:

  • 18 września, godz. 11.30 – Wilda (start: zbieg ulic Niedziałkowskiego i Górna Wilda)
  • 25 września, godz. 11.30 – Jeżyce (start: przy bramie Starego Zoo)
  • 2 października, godz. 11.30 – Łazarz (start: Rynek Łazarski)
  • 9 października, godz. 11.30 – Wilda (start: zbieg ulic Niedziałkowskiego i Górna Wilda)

Na wszystkie spacery wstęp wolny. Wycieczki dedykowane są młodzieży i osobom dorosłym.

Fest Fyrtel to seria map Jeżyc, Łazarza i Wildy opracowanych wspólnie z mieszkańcami – przedstawiających najciekawsze miejsca, postaci i historie z przeszłości dzielnic. To także strona internetowa, wydarzenia towarzyszące czy wystawy eksponowane w sklepowych witrynach.

Szczegóły: