Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Październik w Bibliotece Raczyńskich

27.10.2023
Grafika artykułu: Zdjęcie wykonane podczas oprowadzania po Bibliotece Raczyńskich, na schodach spacerujący po obiekcie ludzie, w zabytkowe wnętrze Biblioteki. 
Fot. z archiwum Biblioteki Raczyńskich

W październiku Biblioteka Raczyńskich zaprasza do skorzystania z bogatej oferty spotkań m.in. z artystami, tłumaczami czy podróżnikami. Będzie również okazja do bliższego poznania jednego z naszych sąsiadów podczas odchodów Dni Kultury Czeskiej. W Noc Bibliotek z kolei będzie można zajrzeć do magazynów Biblioteki Raczyńskich.W ramach Wtorku dla Seniora odbędzie się trening pamięci. 

Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny.

Harmonogram wydarzeń w ramach Nocy Bibliotek: Absurd nie czytać (7 października):

Performans „Tłumaczenie in vivo”

  • 7 października, godz. 15.00
  • miejsce: BR, hol

Przekład literacki w czasie rzeczywistym performują Daniel Łubiński, Marta Listewnik, Sebastian Musielak, Marta Petryk i Ewa Rajewska.

Nie taki dziki Zachód. Rozmowa o literaturze niemieckojęzycznej z tłumaczami

  • 7 października, godz. 16.00
  • miejsce: BR, Filia Sztuki

Z okazji przedłużonego Międzynarodowego Dnia Tłumacza (30 IX) odbędzie się spotkanie z tłumaczami literatury niemieckojęzycznej: Małgorzatą Gralińską, Łukaszem Musiałem i Arkadiuszem Żychlińskim. Dzięki ich pracy translatorskiej polscy czytelnicy mogą przeczytać „Dzienniki” Franza Kafki, „Hałastrę” Moniki Helfer, „Ostatnią podróż Winterberga”, „Stację Europa Centralna” i „Trieste Centrale” Jaroslava Rudiša, „Duchy z miasteczka Demmin” Vereny Keßler, „Skąd” Sašy Stanišicia oraz „Wszystko na nic” Waltera Kempowskiego. Rozmowa będzie poświęcona recepcji literatury niemieckojęzycznej w Polsce i roli tłumaczy w jej popularyzowaniu.

Pokaz Zielników Elizabeth Blackwell

  • 7 października, godz. 18.00
  • miejsce: BR, Filia Sztuki

Gdy mąż Elizabeth Blackwell trafił do więzienia, kobieta, by utrzymać rodzinę, zaczęła rysować rośliny w Ogrodzie Botanicznym w Chelsea i wydawać swoje rysunki. Pierwsze wydanie zielnika ukazało się w Londynie w latach 1737-1739. Kilkanaście lat później w Norymberdze ukazała się poszerzona wersja zielnika. Właśnie wydanie z lat 1754-1773 będzie można zobaczyć podczas Nocy Bibliotek. O szczególnej wartości tomów przechowywanych w zbiorach specjalnych Biblioteki Raczyńskich świadczą odręczne dopiski, zawierające polskie nazwy roślin i opisy możliwości ich wykorzystania w XVIII wieku.

Szymborska nie pisała po szwedzku – półmaraton czytania przekładów

  • 7 października, godz. 19.00
  • miejsce: BR, hol

Mowę noblowską oraz wiersze Szymborskiej w tłumaczeniu – własnym i cudzym – na łotewski, niemiecki, niderlandzki i afrikaans, szwedzki, walijski, jidysz, fiński, francuski i włoski, węgierski oraz angielski czytają Daniel Łubiński, Małgorzata Gralińska, Jerzy Koch, Natalia Kołaczek, Marta Listewnik, Krzysztof Modelski, Sebastian Musielak, Aleksandra Paukszta, Kinga Piotrowiak-Junkiert i Ewa Rajewska.

Zwiedzanie magazynów Biblioteki Raczyńskich

Ponad 260 tysięcy książek w jednym miejscu. Regały uginające się od woluminów, które ciągną się po horyzont. Miejsce, do którego wstęp mają tylko nieliczni. Brzmi jak raj? Podczas Nocy Bibliotek zapraszamy na wyjątkową wycieczkę po Bibliotece Raczyńskich, w czasie której zwiedzający będą mogli zobaczyć magazyn Księgozbioru Podstawowego.

Harmonogram wydarzeń w ramach Dni Kultury Czeskiej (9-13 października):

Granice polsko-czeskie i koncert zespołu OKno

  • 9 października, godz. 18.00
  • miejsce: BR, sala 1

Prof. Mieczysław Balowski z poznańskiej bohemistyki opowie o zagadnieniu granicy w odniesieniu do kultury i mentalności czeskiej i polskiej. W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą śmierci Jaroslava Haška, fragmenty „Przygód dobrego wojaka Szwejka” zabrzmią po czesku i polsku.

W drugiej części wieczoru wystąpi zespół OKno. Dwaj aktorzy, dwaj muzycy i przyjaciele.  Tak można scharakteryzować muzyczny duet, który stara się podbić sceny koncertowe w Czechach. Folk i pop-folk to gatunki, które są im najbliższe. Na inaugurację dni kultury czeskiej zabrzmią czeskie i słowackie przeboje w ciekawych aranżacjach.

Koncert fortepianowy: Jakub Sládek

  • 11 października, godz. 18.00
  • miejsce: BR, Filia Sztuki

Jakub Sládek czeski pianista młodego pokolenia, studiował w Pradze i Londynie. Laureat nagród na konkursach pianistycznych m.in. The Leoš Janáček International Competition in Brno. Koncertował m.in. w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Niemczech, Austrii i Polsce. Zabrzmią m.in. kompozycje Jana Nováka i Leoša Janáčka.

Franz Kafka patrzy na starbucks. Sztuka publiczna Davida Černego

  • 12 października, godz. 18.00
  • miejsce: BR, Filia Sztuki

David Černý uchodzi za enfant terrible czeskiego świata sztuki. W swoich instalacjach w humorystyczny i niejednokrotnie ostry sposób komentuje otaczającą rzeczywistość i czeską tożsamość kulturową, a na swoim koncie ma wiele sukcesów i niemało skandali. Na spotkaniu uczestnicy przyjrzą się wybranym pracom Černego obecnym w przestrzeniach publicznych Poznania i Pragi oraz zastanowią się, czy i jak zmienił się ich społeczny odbiór.

„Święto nieważkości. Morawy” spotkanie z Michałem Tabaczyńskim

  • 13 października, godz. 18.00
  • miejsce: BR, Filia Sztuki

Michał Tabaczyński w swoim reportażu „Święto nieważkości. Morawy”, jak pisze wydawca: „snuje się nieśpiesznie po ulicach morawskich miast i zagląda w zakamarki ich historii, podziwia gmachy i pomniki, wsłuchuje się w rytm kroków na chodnikach, dyskretnie zerka w morawskie dusze.”

Harmonogram wybranych pozostałych wydarzeń:

Czytanie przestrzeni: Dziecięcy raj

  • 3 października, godz. 18.00
  • miejsce: BR, Filia Sztuki

Trzepak, piaskownica, typowe huśtawki, drabinki i przeplotnie – to elementy krajobrazu, na tle którego dorastały pokolenia osób urodzonych w czasach PRL. Czy w dobie masowego budownictwa, powszechnej standaryzacji i prefabrykacji mogły jednak zaistnieć projekty, które stawiały na pierwszym miejscu dzieci i ich potrzeby? Na spotkaniu uczestnicy prześledzą ewolucję placów zabaw na przestrzeni ostatniego stulecia i przyjrzą się najciekawszym przykładom z minionej epoki.

„Made in Poznań”: Spotkanie z Lucjanem Morosem

  • 4 października, godz. 18.00
  • miejsce: BR, Filia Sztuki

Goplana, Herbapol, Modena, Pollena-Lechia, Przemysławka, Społem, Stomil, Tarpan i wiele innych. Z Lucjanem Morosem, historykiem, autorem książki „Made in Poznań” uczestnicy wybiorą się w podróż po „ludowym” Poznaniu śladami znanych poznańskich marek.

Strony Fotografii: Spotkanie z Katarzyną Bogusz

  • 5 października, godz. 18.00
  • miejsce: BR, Filia Sztuki

„Strony fotografii” to cykl organizowany we współpracy Biblioteki Raczyńskich z Działem Fotografii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Zaproszeni goście, osoby związane z fotografią, opowiadają o swoich książkowych inspiracjach.

Z Iłłą po Jeżycach – spacer

  • 10 października, godz. 11.00
  • zbiórka: Mieszkanie-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny, ul. Gajowa 4
  • zapisy: illa@bracz.edu.pl oraz nr tel. 61 855 12 44

Wyruszając spod kamienicy przy ul. Gajowej 4, gdzie znajduje się Mieszkanie-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny, uczestnicy rozpoczną spacer z tomikiem wierszy Iłły w ręku. Śladem poetki będą przemierzać ulice poznańskich Jeżyc, by poznać nie tylko jej poezję i ciekawostki z życia, ale także historię miejsc, które widziała przez okno swojego pokoju.

Warsztat skryby

  • 10 października, godz. 17.30
  • miejsce: BR, Filia Sztuki

Zaproszenie kierowane jest do wszystkich, którzy chcą się doskonalić w sztuce kaligrafii – byli już na warsztatach, poznali podstawy pisma, ale brakuje im motywacji do dalszych ćwiczeń. Organizatorzy chcą stworzyć twórczą przestrzeń wzajemnej inspiracji. Będzie możliwość ćwiczeń, tworzenia swoich projektów, korzystania ze wskazówek instruktora. Szczegóły na stronie www.bracz.edu.pl.

Spotkanie z podróżnikiem Wojciech Ganczarkiem

  • 13 października, godz. 17.00
  • miejsce: Filia 35, ul. Druskienicka 32

Wojciech Ganczarek w 2013 roku wyjechał do Ameryki Łacińskiej. O swoich wrażeniach z podróży i codziennego życia, a także wyprawach rowerowych opowie na Wildzie podczas prelekcji „Podróż totalna. Ameryka Łacińska na rowerze 2013-2023”.

Zwiedzanie Biblioteki Raczyńskich połączone z oprowadzeniem po wystawie „Dzieciństwo na trzepaku”

Zwiedzanie najstarszej polskiej publicznej do dziś istniejącej biblioteki w Polsce i poznania jej historii. Elementem zwiedzania będzie też wejście na nową wystawę w Galerii Atanazego prezentującą dzieciństwo w PRL-u.

Człowiek. Dzieło. Rezonans. Recital Jakuba Dery w 174. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina

  • 16 października, godz. 18.00
  • miejsce: BR, Filia Sztuki

Chopinowskie interpretacje uczestnicy usłyszą w wykonaniu Jakuba Dery, laureata wielu międzynarodowych konkursów muzycznych. Pianista podczas koncertu opowie również
o znaczeniu twórczości muzycznej Fryderyka Chopina oraz idiomie narodowym zakodowanym w jego dziełach. W programie znajdą się przede wszystkim chopinowskie polonezy i mazurki.

Wtorek dla seniora: Rusz głową!

  • 17 października, godz. 16.00
  • miejsce: BR, Filia Sztuki

Kolejne spotkanie z treningiem pamięci – uczestnicy będą gimnastykować szare komórki, aby lepiej im służyły. Po łamigłówkach będzie okazja do poćwiczenia sztuki relaksacji.

Spotkanie z Wojciechem Ligęzą i Edwardem Balcerzanem „Poezja na nieoznakowanych szlakach. Ostatnie wiersze Bogusławy Latawiec”

  • 17 października, godz. 18.00
  • miejsce: Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego, ul. Wroniecka 14

Dom Literatury Biblioteki Raczyńskich zaprasza na spotkanie z udziałem prof. Wojciecha Ligęzy i prof. Edwarda Balcerzana. Współorganizatorem spotkania jest wielkopolski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

„Ślepa kuchnia”: Spotkanie z Moniką Milewską

  • 18 października, godz. 18.00
  • miejsce: BR, Filia Sztuki

Z Moniką Milewską, poetką, antropolożką, wykładowczynią i autorką m.in. książki „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL” odbędzie się rozmowa o tym, co jadali Polacy w okresie PRL i związkach kulinariów z polityką.

Sztuk-mistrze: Spotkanie z Dariuszem Paprockim i Lucyną Bełch

  • 19 października, godz. 18.00
  • miejsce: BR, Filia Sztuki

Uczestnicy przyjrzą się kulisom wydania „Kroniki Miasta Rogoźna”. Kronika, wydana w 2022 roku i udostępniona szerszej publiczności przez Towarzystwo Przyjaciół Rogoźna, była prowadzona przez burmistrza Augustyna Smukalskiego w latach 1919–1939 i stała się swoistą monografią dokumentującą dzieje miasta. Spotkanie wokół publikacji będzie okazją do porozmawiania o regionalizmie oraz poznawaniu i popularyzowaniu lokalnej historii.

W panteonie sław. Nieznane dzieło z kolekcji Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza w Poznaniu

Spotkanie poświęcone nierozpoznanej dotychczas rzeźbie z kolekcji Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza w Poznaniu, przedstawiającej Jana III Sobieskiego. Zaprezentowany zostanie kontekst powstania dzieła, związany z działalnością sławnej fabryki Mintera i dokonaniami Wojciecha Święckiego – autora dzieła. Omówiona zostanie historia zachowania obiektu i jego związek z twórczością Henryka Sienkiewicza.

Oprowadzanie dla seniorów po Bibliotece Raczyńskich

  • 25 października, godz. 11.00
  • miejsce: BR,  hol
  • zapisy: zapisy@bracz.edu.pl lub tel. 61 885 89 55 w godz. 8.00-16.00 od pon. do pt.

Uczestnicy zwiedzą historyczny gmach Biblioteki, a organizatorzy odpowiedzą na pytania czytelników dotyczące korzystania z jej zbiorów.

Strony Fotografii: Spotkanie z Dawidem Misornym

  • 25 października, godz. 18.00
  • miejsce: BR, Filia Sztuki

„Strony fotografii” to cykl organizowany we współpracy Biblioteki Raczyńskich z Działem Fotografii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Zaproszeni goście, osoby związane z fotografią, opowiadają o swoich książkowych inspiracjach.

Spotkanie z podróżnikiem Tomaszem Owsianym „Kraj naprawdę i na niby” – reportaże z Gujany Francuskiej

  • 27 października, godz. 17.00
  • miejsce: BR, Filia 8 ul. Osinowa 14/16

Spotkanie z podróżnikiem i pisarzem Tomaszem Owsianym. Tym razem tematem prelekcji będzie Gujana Francuska, o której napisał książkę „Gujana Francuska. Kraj naprawdę i na niby”.

Morderstwo na urodziny – słuchowisko na żywo w Filii 35

  • 27 października, godz. 17.30
  • miejsce: BR, Filia 35 ul. Druskienicka 32

Agatha Christie cierpi na niemoc twórczą. Z pomocą przychodzą bohaterowie jej książek m.in. Hercules Poirot i panna Marple. Co wyjdzie z tego spotkania? Czy królowa kryminału odzyska wenę? Spektakl asz.teatru w formule słuchowiska na żywo, podczas którego publiczność widzi tworzone na bieżąco dźwięki, a trójka aktorów wciela się w siedem postaci.

Klub książki u Raczyńskich: „Pod śniegiem” Petry Soukupovej

  • 27 października, godz. 18.00
  • miejsce: BR, Filia Sztuki

Tej jesieni uczestnicy udadzą się do Czech. Wraz z trzema siostrami – głównymi bohaterkami – wyruszą w drogę jednym autem i przyjrzą się ich relacjom rodzinnym w powieści „Pod śniegiem” Petry Soukupovej.

Książka dostępna jest w filiach: Wypożyczalnia al. Marcinkowskiego 23, Filia 2 os. Oświecenia 59, Filia 11 ul. Chwaliszewo 17/23, Filia 14 os. Bolesława Chrobrego „Dąbrówka”, Filia 26 ul. Błękitna 1/7, Filia 56 ul. Galileusza 8, Filia 62 os. Jana III Sobieskiego paw.103, Filia Wildecka/53 ul. Hetmańska 91.

Szczegóły:

Kalendarz

  Kwiecień 2024 
PNWTŚRCZWPTSOND
12 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
  Maj 2024 
PNWTŚRCZWPTSOND
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
  Czerwiec 2024 
PNWTŚRCZWPTSOND
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
  Lipiec 2024 
PNWTŚRCZWPTSOND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
  Sierpień 2024 
PNWTŚRCZWPTSOND
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
  Wrzesień 2024 
PNWTŚRCZWPTSOND
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
  Październik 2024 
PNWTŚRCZWPTSOND
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
  Listopad 2024 
PNWTŚRCZWPTSOND
123
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 1516 17
18192021222324
252627282930
  Grudzień 2024 
PNWTŚRCZWPTSOND
1
2 345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
  Styczeń 2025 
PNWTŚRCZWPTSOND
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
  Luty 2025 
PNWTŚRCZWPTSOND
12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728
  Marzec 2025 
PNWTŚRCZWPTSOND
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31